Podwyższenie kwoty limitu gwarancyjnego do równowartości w złotych 100 000 euro oraz wypłata środków w ciągu 20 dni roboczych to główne zmiany w zasadach gwarantowania depozytów w Polsce. Zmiany te obowiązują od 30 grudnia 2010 r. i związane są z wejściem w życie nowelizacji ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym.
Zmiany zasad gwarantowania depozytów w bankach wprowadzone zostały we wszystkich krajach Unii Europejskiej zgodnie z Dyrektywą 2009/14/We z 11 marca 2009 r. nowelizującą Dyrektywę 94/19/WE w sprawie systemów gwarancji depozytów. Limit gwarancyjny stał się jednolitym limitem obowiązującym z całej Unii. Depozyty zgromadzone w Żuławskim Banku Spółdzielczym w Nowym Dworze Gdańskim gwarantowane są przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Ochronie podlegają imienne depozyty złotowe i walutowe:
- osób fizycznych,
- osób prawnych,
- jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej, o ile posiadają zdolność prawną,
- szkolnych kas oszczędności i pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych.
Czyje depozyty nie podlegają ochronie?
- Skarbu Państwa,
- instytucji finansowych, w szczególności banków, firm inwestycyjnych, domów maklerskich, podmiotów świadczących usługi ubezpieczeniowe, funduszy inwestycyjnych, funduszy emerytalnych, spółdzielczych kas oszczędnościowo- kredytowych,
- kadry zarządzającej bankiem oraz jego głównych akcjonariuszy (posiadających co najmniej 5% akcji banku).
Jaka jest maksymalna wysokość środków pieniężnych gwarantowanych przez BFG?
- W całości gwarantowane są depozyty do równowartości w złotych 100.000 euro, niezależnie od liczby rachunków posiadanych przez deponenta w danym banku.
- W przypadku rachunku wspólnego przysługuje odrębny limit środków gwarantowanych.
Jaka jest procedura wypłaty środków gwarantowanych?
- Bank, którego działalność została zawieszona sporządza listę osób uprawnionych do odebrania środków. Następnie BFG podaje do publicznej wiadomości informacje o sposobie, miejscu, terminie wypłat środków gwarantowanych. Środki gwarantowane będą mogły zostać odebrane przez 5 lat od dnia zawieszenia działalności banku.
A co z odzyskaniem środków pieniężnych przekraczających wysokość limitu gwarancyjnego?
- można je odzyskać. Stanowią one nadal wierzytelność deponenta wobec banku. Po ogłoszeniu upadłości banku kwoty te będzie można odzyskać w wyniku podziału majątku banku w ramach postępowania upadłościowego.
- w przypadku nabycia upadłego banku przez inny bank, nabywca przejmuje zobowiązania z tytułu rachunków bankowych.
Więcej informacji na stronie www.bfg.pl